Edi’yle Büdü’nün Hint Tadında Yılbaşı Yemeği

Her şey Alp’e hediye gelen bir kitapla başladı…

Her hikayemiz bir “şey”le başlıyor ya işte bu seferkinin sorumlusu da Alp’in şikayet ilettiği otel müşteri hizmetlerinin özür dilemek için modern Hint yemekleri kitabı hediye etmesi. Yoksa biz yemek yapar mıyız hiç?

Yılbaşında anneannemin deyişiyle “Edi’yle Büdü” ikimiz evde olduğumuz için pijama terlik takılalım, lezzetli ama abartılmamış bir yemek yapalım, sakin sakin televizyonda havai fişekleri izleyelim istedik. Ama yemek özel olacak ya, döktük kitapları. Diğerlerini açamadan bu dediğim modern Hint yemekleri kitabına takılıp kaldık. Alp bir başlangıç bulmuş, tavuklu falan… Bakınca bu ana yemek değil mi diye tereddüt ettim ama sonra az yaparız olur dedik. Dedik de ben hastayım biraz, hiçbir şey yapacak halim yoktu. Yazık sevgilim tek başına saatlerce uğraştı şu yemekle.

Hardal Tohumlu Tavuk Tikka, Kızartma Peynir Topları, Safran ve Kakuleli Dip Sos

Yemeğin adı bile uzun! Tarife ilk bakışta öyle uzun görünmüyordu da sonradan fark ettik, her aşamada farklı bir sos, farklı bir sayfadaki tarifle ayrı ayrı yapılıyormuş. Tarifi yazdım, yazarken de olabildiğince toparlamaya çalıştım. Deneyin bakalım… Bir de biz yarım tavık göğsüyle başlangıç olarak yaptık ama ana yemek olarak da düşünülebilir. Dip sostaki rezeneyi biraz fazla buldum ama çok lezzetli bir sos olmuştu. Tavuğu büyük kesip uzun pişirdiğimiz için ve pişirirken üstüne marine sos eklemediğimiz için kuru oldu, ama çok yoğun tatlı harika bir tavuk çıktı. Peynir topları inanılmaz güzeldi, bir de orijinal tarifteki tempura ununu bulursak neler neler olur hayal dahi edemiyorum!

Tandoori Soslu Cheeseburger

Bir de tabii ana yemek ve tatlı lazım… Benim canım ne zamandır iyi bir burger istiyordu da hiç denk getiremedik. İyisini yapan yere gittik sıra vardı, zaman yoktu; kötüsünü yedik tatmin etmedi falan… En iyisi tabii ki evde yapmak ama hazır ekmekler çok kötü burda. Ekşi mayayla uğraşmaya da üşendim. Son zamanlarda yaptığımın yarısı iyi yarısı kötü çıkıyor riske girmek istemedim. En son işte yılbaşı diye gaza gelip kuru mayayla standart bir hamburger ekmeği yaptım ama beklentimin çoookkk üstünde sonuç verdi. Hamburgerin sosunu nasıl yapalım derken hadi bu da Hint esintili olsun diyerek Tandoori kullandık. Ve dolayısıyla karşınızda:

Hamburgerin iyisini çok seviyorum. Evde yaptığımızda da hep memnun kalıyoruz. Yalnız bu sefer ilk defa ekmeğini çok iyi yaptık, bir de farklı olarak köftesini ribeye (hala Türkçesini bulamadım!) alıp evde çekip sous vide pişirdik. Döş alıp, kasapta çektirip, tavada da pişer tabii ki! Tandoori baharatlı mayonez tam istediğimiz Hint tadını verdi. Ama aklınızda olsun ekmeği köri soslu yapıp içini daha sade de bırakabilirsiniz. Bir de biz mayonez dışında sadece cheddar, marul ve soğan ekledik. Ama tarifte de yazdım, Meksika ya da Amerikan tatlarında, hatta şimdi aklıma geldi, Fransız veya İsviçre havasında bile yapılabilir. O gün canınız ne istiyorsa işte…

Corpus

Bir de… Bunların yanında bizim için özel bir şişe şarabımız vardı. Fransa’da iyi Türk şarabı içmek başlı başına özel zaten ama Corvus’un Corpus’u bizim için ayrı bir özel. Bir önceki köpeğimizin adı Corpus’tu, bilenler bilir, bizi çok üzerek ansız bir şekilde aramızdan ayrılmıştı. Corvus da tam o sıralar Corpus’u çıkardı. İki-üç şişe yıllandırdığımız Corpus’umuz var, en özel günlerde başbaşa içmeye ayırdığımız… Bu 2008 onların ilkiydi (seneye içmeyi planladığımız bir 2009 rezervimiz var!). Saklama koşullarımız çok iyi olmamasına rağmen (yerüstü depo) yine de sakladığımız bu 7-8 senede hiçbir kötüleşme olmamış. Yumuşacık, çok lezzetli bir şaraba dönüşmüş. Bizim tavsiyemizle içerseniz, içerken bizim ufaklığa da bir yudum için…

Tatlısız yemek olur mu? Hint usulü şeftelili bir tatlı planlamıştık ama adi market, bir önceki gün olan şeftalilerden bir tane dahi kalmamış. Öyle olunca biz de Vienetta’ya talim ettik. Ne yapalım… O da güzel! Ama söz olarak dursun, ilk fırsatta şeftalili tatlıyı da yapıp paylaşıyoruz!

Bizim yılbaşı yemeğimiz böyleydi işte… Herkese güzel bir yıl dilerim.

No Replies to "Edi'yle Büdü'nün Hint Tadında Yılbaşı Yemeği"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.