Haute Savoie: Roselette Gölü, Gorges de la Diosaz turu ve La Table d’Hôtes Savoie’da yemek

Fransız Alpleri o kadar zengin bir bölge ki, gezmekle bitmiyor. Her köşede keşfedilmeyi bekleyen bir hazine var. Salgın dönemi tatilimizi evden uzaklaşmadan geçirmeye karar verdiğimizden, 4 günlüğüne her sene birkaç gün gittiğimiz St Gervais-les-Bains’daki Nature and Lodge Camping Les Dômes de Miage‘a gittik. Kamp yeri sessiz sakin, geniş kamp alanlı, bol yıldızlı, biraz da rüzgarlı bir yer.

Kamp yapmak isteyenler için pratik bilgiler:

 • Sabununuzu, elektrik dönüştürücünüzü ve uzatma kablonuzu getirin.
 • Güneşin doğuş batış noktalarına dikkat edin, sabah güneş alıp akşamüstü gölge olacak şekilde ağaçların önündeki yerlerden birini seçin.
 • Bir önceki gün sipariş verip ertesi sabah ekmek, kruvasan ve pain au chocolat alabiliyorsunuz.
 • Yer ayırtmakta yarar var, dağ yürüyüşüne gelenler sebebiyle kalabalık olabiliyor.
 • Mangal yapmak serbest.

Roselette Gölü

Kamp merkezli gezilerimizden ilki Contamine Montjoie vadisi civarlarındaki Lac de Roselette idi. Göle ulaşmak için Telecabine de la Gorge isimli telekabine binip (ücretsiz park yeri var), sonra da Signal telekabiniyle tepeye ulaşmak gerekiyor. Bu iki telekabine de köpekle binebiliyorsunuz. Signal’den indikten sonra 20 dakika kadar yürüyerek Roselette Gölü’ne ulaşıyorsunuz. Aşağıda görülen kadar minicik bir dağ gölü. Biz temmuzda gittiğimiz için kar yoktu tabii ki, o yüzden alıntı resim paylaşıyorum. Kısa bir yürüyüş hedefliyorsanız ideal. Ayrıca Auberge de la Roselette’te konaklayabilir ve yemek yiyebilir, Signal’in çıkışındaki cafe/restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Lac de Roselette, Roselette Gölü

Hava rüzgarlı olduğu için, telekabinlerin kapanması riski nedeniyle çok kalmadık ve yemek için Contamines Montjoie’ya indik. Tesadüfen keşfettiğimiz ama yediğimiz her şeyden çok keyif aldığımız bir restoranı sizinle paylaşmak istiyorum.

La Table d’Hôtes Savoie

La Table d’Hôtes Savoie Le Routard ve Petit fute tarafından önerilen keyifli bir Haute Savoie restoranı. Restoranda geleneksel bölge yemekleri yapıyorlar. Hem de bir kısmını daha önce denememiştim bile! Günün menüsü daha uygun fiyatlı bir alternatif olmakla birlikte menüleri de bölgenin fiyatlarına uygun. Restoranı kesinlikle öneriyoruz.

Biz başlangıç olarak ahududu soslu çıtır foie gras ile kavunlu jambonlu salata tercih ettik. Sonrasında bölgesel yemeklerden bougnettes ile farcement tattık. Tatlı olarak da beze yedik.

Ben (etik nedenlerle) foie gras’yı çok tercih etmesem de tarhun ve ahududulu sos inanılmaz lezzetliydi. Kavun ve Savoie jambonlu salatanın çok bir özelliği yoktu.

Bougnettes, bir çeşit patates kroket (ya da top şeklinde bir rösti) diyebiliriz. Yanında şarküteri ve salatayla servis yapılıyor. İçindeki yumuşak kısımlar fena değildi de dışta kalan nar gibi kızarmış patatesler bambaşkaydı! Farcement yemeklerin içinde en ilginciydi. Patatesten bir pasta düşünün, o pastanın içine kuru erik, kuru üzüm, bacon (lard) ve kestane koyup, dilimleyin. Yanında “diot” denen bölgeye özel füme bir sosisle soğan sosuyla servis yapılmıştı. Diot yerine şarküteri de seçebilirsiniz. Bu bölge dağ bölgesi olduğu için yemekleri çok ağır. Patates, bacon (lard) ve krema ağırlıklı. O sebeple de yazın yemek insanı biraz zorluyor. Uzun yürüyüş planlıyorsanız öğle yemeğinde yememekte fayda var.

Tatlı olarak yaban mersini ve genépi’li beze yedik. Genépi (aromatik bir bitki aromalı, Alpler bölgesinde meşhur bir likör) aromalı çok hafif bir köpük yapmışlar, bunu bezeden bir yarım kürenin içine koymuşlar, altına da yaban mersini sosu ve yaban mersinli dondurma koyup sunmuşlar. Genépi sevmeyen ben, tabağı yalamaya kalktım, öyle söyleyeyim. Bezenin yoğunluğuna rağmen çok hafif bir tatlıydı ve bence günün yıldızı oldu.

Başlangıçlarla rosé du savoie, ana yemekle ise bu bölgeye özel bir üzüm olan Mondeuse’den kırmızı bir şarap içtik. Yemeğin toplam maliyeti iki kişi için 85 Euro civarındaydı. Çok tatlı garsonumuz, bizden önce Mickey’e su getirdiği için ve getirdiği kredi kartı makinasını bize uzatmadan önce hidroalkolik jelle temizlediği için bizden yıldızlı pekiyi aldı.

Gorges de la Diosaz

Contamines Montjoie’ya yarım saat kadar mesafede Gorges de la Diosaz da görmeye değer. Diosaz bir dağ akıntısı (torrent). Torrent yoğun bir akıntı ve birçok minik şelaleden oluşan bir dağ nehri anlamına geliyor. Buet Dağı’ndan başlayıp, 14,8 km sonra Servoz’da Arve nehri ile birleşiyor.

Aslında Gorges de la Diosaz’daki (Diosaz kanyonu anlamına geliyor) su bir baraj gölünden geliyor (Barrage de la Bajulaz) ve yalnızca hazirandan eylüle kadar akıyor. Haziran ve Eylül aylarında kontrollü ve birkaç saat yoğun akarken, Temmuz ve Ağustos’ta daha güçlü ve düzenli akıyor. Özellikle sağanak sonrasında giderseniz çok daha yoğun ve etkileyici bir debi görebilirsiniz.

Gorges de la Diosaz 1875’ten beri gezilebilecek bir patika olarak korunuyor ve bir aile tarafından işletiliyor. Bu aile sürekli devrilen ağaçlar, kayan topraklar vb etkenlerle zarar gören yolları onarıyor ve yolu açık tutuyor, ayrıca yola her yıl üç ay süren bir bakım yapılıyor. Bu sebeple de giriş ücretli (6 Euro). Aşağıdaki fotoğraflarda devrilen ağaçlardan birinin boyunu görebilirsiniz, bu size işin ne kadar büyük çapta olduğunu anlatmaya yeter diye düşünüyorum. (Biz tam da geçen yıl bu ağacın devrildiği sıralarda gezmek istemiştik ama ne yazık ki bakım sebebiyle kapalıydı).

Yürüyüşün başlangıç ve bitiş noktası bir hediyelik eşya dükkanı ve çay kahve içebileceğiniz bir çay ocağı. Sonrasında ince bir patika ve ahşap platformlar üzerinde gidip geliyorsunuz.

Kayrak (arduvaz) metamorfik bir kaya tipi. Hani şu üzerinde yemek servis edilen siyah renkli taştan bahsediyorum. İnce yapraklar halinde ayrılabilen ilginç bir kaya. Ayrıca özelliği içeriğindeki demirin çok fazla olması. Demir içeriği sebebiyle kayalar paslanıyor ve kızıl bir görüntü oluşuyor. Ayrıca diğer elementler sebebiyle sarı alanlar da bulmak mümkün. Ayrıca kristal birikmeleri de görülebiliyor (süngerimsi doku). Kayalarda ara ara görülen yuvarlak şekiller, buranın daha önce bir buzul olduğunun kanıtı.

Ayrıca bölgenin minik bir ejderhası da var. Gorgy, Himalaya’lardan Alpler’e, Servoz’a gelip yerleşmiş ve uzun yolculuğundan yorulduğu için kanyonda kendine bir yatak yapmış ve uyuyor. Hatta yatağını yaparken yanlışlıkla bir kayayı oynatmış ve büyük şelalenin üstünde doğal bir köprü oluşturmuş. Fotoğraflarda Gorgy’nin ahşap görünümlü derisini ve yerinden oynattığı kayayı görebilirsiniz.

For the English version please click here

No Replies to "Haute Savoie: Roselette Gölü, Gorges de la Diosaz turu ve La Table d'Hôtes Savoie'da yemek"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.