Damla Sakızlı İncik

Damla sakızını çok seviyorum. Sakızlı muhallebi mesela eşsiz bir tat. Ama düşünüyorum da biz bu özel baharatı yeterince değerlendiremiyoruz. Düşünsenize sadece birkaç tatlıda kullanıyoruz o kadar. Oysa mesela et soslarında da olabilir, hatta kuzuya tatlı aromalar yakışıyor, nasıl olur ki? Bu fikirle bir araştırdım, gerçekten damla sakızlı kuzu yapılıyormuş. Helikopteri yeniden icat etmişim =) Denenecekler listesine eklendi işte böylece. Tabii bizim denenecekler listesi uzun olunca fırsat ancak bu haftaya çıktı.

Kuzu inciği toprak güvece yerleştirdim. 5-6 küçük parça (2-3 büyük) damla sakızını dövüp 120ml beyaz şarabın içine karıştırdım ve kuzunun üstüne döktüm. Tat deneyi yaptığım için sade olsun istedim ve sadece tuz karabiberle çeşnilendirdim. 180 derece fırında kapağı kapalı güveçte üç saate yakın pişirdim. Pişmenin yarısında tersleri de kızarsın diye incikleri ters çevirdim.

Piştikten suyunu biraz daha koyulaştırdım. Ben xantan gum kullanıp pişirmeden çırptım, ama tercih etmiyorsanız nişasta ile ocakta bir iki dakika kaynatarak yapabilirsiniz.

Bu şekilde yoğun bir damla sakızı aroması olmadı, ama derinden çok zarif bir aroma yarattı. Gerçekten çok yakıştı.

Sırada damla sakızlı ördek var!

 

For English version click here!

No Replies to "Damla Sakızlı İncik"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.