Armutlu, Cevizli, Rokforlu Kereviz Salatası

En sevdiğim salata tipi meyveli salata. Yeşilliğin o tekdüzeliğini kırmakta meyvenin üstüne yok. Ispanak salatasında nar taneleri mesela, sık karşılaştığımız ve gözümüzün de alışık olduğu bir şey. Ama meyveli tarifler öyle çeşitlenebiliyor ki… İşte bu kereviz salatası ilk gördüğümde beni çok şaşırtan, hatta hala her yapışımda “yaa bu saçma bir şey oldu nasıl yiyeceğim ki ben bunu” dedirten, ama her yediğimde de acayip memnun bırakan bir salata.

Türkiye’deyken ne yazık ki kereviz sapı bulamıyordum. O yüzden de aslında kereviz sapı çok alışık olduğum bir ürün değil. En çok fırında dana rosto ya da bütük tavuk yaparken yanına atıyorum veya aperatiflerde çiğ olarak kullanabiliyorum. Ama salatada kullanmak benim için radikal bir seçim. Neyse, umarım şimdilerde Türkiye’de daha kolay bulunabiliyordur. Yoksa bile sorun değil, sadece kereviz yaprakları kullansanız da olur.

Rokfor yerine herhangi bir küflü peynir kullanabilirsiniz. Danish Blue ve Gorgonzola gibi yabancı peynirler olabileceği gibi Türkiye’deki çeşitli yerel küflü peynirler, hatta tulum peyniri dahi olabilir. Benim gibi küflü peyniri gereğinden fazla ağır bulanlardansanız da merak etmeyin, tarif o kadar uyumlu ki yoğunluğu kesinlikle rahatsız etmiyor. Yine de isterseniz miktarını biraz azaltabilirsiniz.

Fındık yağı yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz, ama yine de fındık yağının yoğun aroması da çok yakışacak.

Salata olduğuna bakmayın, meyve, peynir ve ceviz birleşince gayet doyurucu bir yemek ortaya çıkıyor. Yani işe evden yemek götürüyorsanız tam sizlik bir tarif.

Armutlu, Cevizli, Rokforlu Kereviz Salatası

Hazırlık Süresi: 10 dakika
Kaç kişilik: 2

İçindekiler

 • 2 armut
 • 180 g rokfor (veya başka bir küflü peynir)
 • 120 g ceviz içi
 • 3 kereviz sapı
 • 2 yemek kaşığı limon
 • 60 ml fındık yağı (veya zeytinyağı)

Yapılışı

 1. Armutları dilimleyin.
 2. Cevizleri elinizle parçalayın.
 3. Tüm malzemeyi birleştirin.
 4. Tuz ve karabiber ile çeşnilendirin.

Ek bilgi

Tarif en güzel salatalarımıza kaynak olan bu kitaptan. For English version click here.

No Replies to "Armutlu, Cevizli, Rokforlu Kereviz Salatası"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.