Aspiği sadece jöle severler anlayabilir

Aspikle ilk karşılaşmam 7 sene kadar önce Polonya’da bir arkadaşın evinde klasik Polonya usulü bir Noel geçirdiğimiz zamandı. Alp galiba nefret etmişti o an (gerçi ilk an nefret etse bile sonraki gün kahvaltıda balıklısını gömüyordu, o ayrı) ama ben fikre ba-yıl-dım! Jöleye bayılırım. Tamam çok saçma bir şey ama bu benim sevmeme engel olmuyor. Ama niye hep tatlı? Niye tuzlu olmasın? İçecekler de öyle niye tüm içecekler tatlı? Bir ayran var onun dışında tuzlu içecek yok yahu! Bu ne?! Neyse dağıtmayayım konuyu ama dertliyim bu konuda. İşte bu ruh haliyle jambon, yumurta falan dolu bir jöle benim kalbimi kazandı.

Gelir gelmez denedik, o zamandan beri de aklımıza geldikçe yaparız. Evde uzun zamandır bekleyen jelatini ve kasaptan aldığım koca torba kemiği değerlendirmek için daha iyi bir fikir olamazdı. Hem de düşük karb, keto dostu =) Hepsi bahane aslında bir önceki gidişimde bizim meşhur organik marketin kasabından birer minik almıştım da dişimizin kovuğuna yetmemişti, devamı lazımdı. Yalnız ben tarif takip etmeyi pek beceremediğim için kafama göre takıldım. Orijinal midir, orijinaline yakın mıdır bilmem. Ama güzel oldu!

Aspik

Önce kemikleri 8-10 saat kadar düdüklüde, basınç altında ama buharı çıkmayacak kadar kısık ateşte pişirerek bol jelatinli, bol kolajenli bir et suyu yaptım. Sonra bu suyun üstündeki yağı kepçeyle bir dolu uğraşarak ayırıp attım (atmazsanız yemeklerde yağ olarak kullanılıyor ve çok lezzetli, ama ben sık et suyu yaptığım için o sıklıkta kullanamıyorum). Aslında ayırmanın kolay yöntemi var: et suyunu buz dolabında bir gece bekletince üstünde birikip donuyor, kaşıkla alıp ayırıyorsunuz, ama ben beklemek istemedim. (Sabırsız olabilirim, ama sonuçta ayıracağım diye ben uğraşıyorum, kime ne?) Et suyunun jelatini yetmeyeceği için fazladan jelatin de ekledim, sonuçta jambon çorbası olmasın, değil mi?

İçine küp küp jambon (ve/veya tavuk ya da ne isterseniz), doğranmış maydanoz ve haşlanmış yumurta koydum, tuz karabiber ekleyip donmak üzere buzdolabına gönderdim, hepsi bu! Yaratıcılığınızı konuşturun, aklınıza ne geliyorsa deneyin. Beğeneceğiniz bir tarif çıkacaktır!

 

For English version click here

No Replies to "Aspiği sadece jöle severler anlayabilir"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.