Benin mutfağı vol. 2: Mafé

Mafé ile yine bir Batı Afrika yemeği tanıtıyorum.

Alışık olduğum mutfaklar dışında bir mutfak keşfetmek, yeni bir yemek denemek benim için acayip tatmin edici bir deneyim. Aslında ağız tadım biraz sınırlı. Çok güçlü tatlar bana uygun değil, hatta alışık olmadığım tatlara alışmakta biraz zorluk çekiyorum. Ama keşfetmeyi de seviyorum. İronik biraz, biliyorum. Belki de o yüzden alışık olduğum tatların alışık olmadığım şekilde bir araya getirildiği tarifler benim için çok çekici. İşte bu da o tariflerden biri.

Mafé

Daha önce Benin mutfağından Agushi tarifi vermiştim. Mafé de çok benzer şekilde yapılan bir türlü. Evde ne varsa türlüsü. Evdeki sebzeleri birleştirip, içine istediğiniz eti atıp (veya vejeteryan versiyonu için eklemeyip), istediğiniz baharatlarla çeşnilendireceğiniz bir yemek. Tek bir püf noktası var: fıstık ezmesi. Hani şu şekerlendirilmemiş fıstık ezmesi var ya, yaptığınız türlüye ondan ekliyorsunuz ve türlünün bildiğimiz tat dengesini değişiriyor. Yemeği daha besleyici yapmasının yanında (Batı Afrika yemekleri için sanıyorum ortak bir şey), tamamen yeni ve çok lezzetli bir tat veriyor.

Böyle küçücük bir detayla yepyeni bir yemek keşfetmiş olmanın keyfi de bir ayrı! Bu arada, fıstık ezmesini başka tariflerde de kullanmak lazım, potansiyeli çok yüksek! Ama şimdilik yalnızca Mafé tarifi aşağıda.

Tabii ki unutmadan her ne kadar okuyamayacak olsalar da yine bu tarifin kaynağı Christophe ve annesi Isabelle’e teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmasa ne bu mafé tarifine ne de daha önceki agushi tarifine ulaşamazdım. Damak tadımıza yeni kültürleri kazandıracak daha nice yeni insan tanımak dileğiyle!

Mafé

Hazırlık Süresi: 5 dakika
Pişme Süresi: 25 dakika
Kaç kişilik: 2-3

İçindekiler

 • 300 g et - Ben tavuk kullandım (vejeteryan versiyonu için eklemeyin)
 • 1 patlıcan (küp dilimlenmiş)
 • 2-3 renkli biber
 • 150 g donmuş ıspanak
 • 100 g mantar
 • 1 soğan
 • Baharat karışımı (kekik, fesleğen, biberiye, pul biber)
 • Sebze bulyon (Ev yapımı!)
 • 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi (tatlandırılmamış)

Yapılışı

 1. Tüm malzemeleri düdüklüye doldurun, bir iki bardak kadar su ekleyin ve 25-30 dakika, tavuğun pişeceği süre kadar pişirin.
 2. Pilavla servis yapın.

Ek bilgi ve püf noktaları

Suyunu koyduktan sonra içine fıstık ezmesini ekleyip karıştırarak suda iyice çözünmesini sağlayın. Kıvamının sıvıca olmasına dikkat edin, yoksa düdüklüde pişerken dibinin yanma olasılığı artar.
Sebze bulyon yerine kullandığınız ete göre yine ev yapımı et suyu/bulyon koyabilirsiniz. Sıvı bulyon kullanacaksanız suyu azaltın veya tamamen çıkarın.
Et/et suyu koymayarak vejeteryan/vegan yapmanız da mümkün!
For English version click here!>

No Replies to "Benin mutfağı vol. 2: Mafé"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.