Ev Yapımı Barbekü Soslu Pulled Pork

Sous vide aletini aldığımızdan beri aklımızda pulled pork denemek vardı. Didiklenmiş domuz yani. İlk kez Rotterdam’da Fenix Food Factory‘de mangalda pişmiş bir pulled pork denemiştim. Çeşitli yerlerden yemek ve bira alıp oturabileceğiniz hal gibi bir ortamı var fabrikanın. Hep sevmişimdir öyle yerleri. Samimi bir ortam, çeşit çeşit yemekler… Yaşadığım şehirde olsaydı hep giderdim diye düşünürüm hep. Cenevre’deki Halle de Rive çok uzaktan o ortamı andırsa da aldığımla oturacak bir yer olmadıktan sonra pek anlamı yok tabii… Neyse, işte Rotterdam’da o ortamda tadı damağımda kaldıktan sonra evde sous vide denemek istedim.

Aslında fırında da gayet güzel olur ama fırını 7 saat çalıştırmaktansa SV aletini 24 saat çalıştırmak bana daha ekolojik geliyor. Eve bir alet daha sokamam fırında yaparım diyenler için fırına uyarlanmış tarifi de vereceğim, merak etmeyin.

Pulled pork

Her zamanki gibi bizim organik marketin kasabına gidip “O değil de, sizde pork shoulder var mı?” diyerek başladık. Yokmuş tabii de buldu bize bir şeyler. Aldık geldik. Baharatlarımız zaten vardı, hemen giriştik. En zor kısmı? Beklemesi… 24 saat! Neyse ki kapalı pakette pişiyor da kokup insanı delirtmiyor. Yapması çok basit!

Fırında yapacaksanız eti baharatlayıp bir gece dinlendiriyorsunuz, ertesi gün 7 saat 150 derecede üstü kapalı şekilde pişiriyorsunuz. Çıkan et suyunu aynı baharatlarla barbekü sos haline getiriyorsunuz, hepsi bu! Bu arada aklınızda olsun üstünü kapatmazsanız muhtemelen çok kurur.

Sous vide için öncelikle sıcaklık yüksek ve süre uzun olacağı için gerçek sous vide torbası veya benim tercihim silikon torba kullanmak gerekiyor. Diğer zip lock tarzı poşetler bu sıcaklığa ve süreya dayanamıyor. 75 derece 24 saat. Ete yalnızca zeytinyağı, tuz, karabiber koyduk ama isterseniz barbekü sosu önceden hazırlayıp bir gün önceden marine edebilirsiniz. Piştikten sonra üstüne fırçayla sosu sürüp 190 derece fırında, son bir iki dakika ızgara açarak toplam 20-30 dakika kadar daha pişirdik.

Sıcaklık için not: 80 derecede paramparça olacak kadar dağılır, 68 derecede hafif sert kalır, 65 derecede biraz daha sert olur. Zevkinize göre bu dereceleri de deneyebilirsiniz. Ben dağılan, ama paramparça olmayan bir sonuç istediğim için 75 dereceyi tercih ettim.

Ev yapımı barbekü soslu pulled pork

Ev yapımı barbekü soslu pulled pork

Barbekü sos biraz zevkinize kalmış. Biz tatlı kırmızı biber (paprika), füme kırmızı biber (hafif acı), sarımsak tozu, tuz, karabiber, esmer şeker, elma sirkesi, azıcık ketçap (olmasa da olur ama biraz domates aroması istedik) ve zeytinyağı karıştırdık. Hepsini et poşetinden çıkan suya ekleyip suyu istediğimiz kıvama gelene kadar çektirdik. Sonra SV pişmiş etin üzerine fırçayla sürüp fırında yarım saatle konuyu bağladık. Sosun kalanını da yerken döktük, tabii ki!

Yanına? Ayrı bir yazıda daha detaylı anlatırım ama kış vakti Fransa’da her markette choucroute bulunuyor. Fermante, turşulaşmış bir lahana. Biz de normal koşullarda çok lahana tüketmediğimizden kışın sıkça almaya çalışıyoruz. Pulled porkun yanına da yakışacağını düşündük, e hiç fena olmadı. Patates veya sandviç yemek istemiyorsanız iyi bir yancı olabilir. Ya da çabucak bir coleslaw yapabilirsiniz. Ama aslen bu etin en iyi hali güzel bir sıcak sandviç!

Hazır mısınız?

Barbekü soslu pulled pork

Aktif Süre: 15 dakika
Pişme Süresi (SV): 24 saat + 20 dakika
Pişme Süresi (Fırın): 7 saat

İçindekiler

 • Kişi başı 200-200g domuz eti
 • 2 tatlı kaşığı sarımsak tozu (veya iki diş sarımsak)
 • 1 tatlı kaşığı füme kırmızı biber
 • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
 • 3 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek ketçap (isteğe bağlı)
 • 1 tatlı kaşığı esmer şeker
 • Tuz-karabiber
 • Zeytinyağı

Yapılışı

 1. Fırın: eti baharatlarla yaptığınız karışıma bulayıp bir gece buzdolabında dinlendirin. 150 derece fırında 7 saat üstü kapalı şekilde pişirin.
 2. Sous vide: eti tuz karabiber ve bol zeytinyağıyla 75 derecede 24 saat pişirin. Barbekü sosu fırçayla sürüp 190 derece fırında 20-30 dakika daha pişirin. Sürenin yarısında tersini çevirin.
 3. Barbekü sos: Etin pişerken çıkardığı suyu (isteğe bağlı) tencerede baharatlarla karıştırın, kıvam alana kadar çektirin. Eğer et suyu koymayacaksanız zeytinyağı ile sıvılaştırın.
 4. Üstüne barberkü sosu eklediğiniz eti çatalla parçalayın, ister yanında sebzelerle, ister sandviç içinde servis yapın.

Ek bilgi ve püf noktaları

Domuz etini omuz almanızı öneririm. Bulamazsanız herhangi bir sert etli bölge olabilir.
SV sıcaklığı: Pişmiş etin dokusuna göre ayarlayın. 80 derecede et paramparça olacak kadar dağılır, 68 derecede et hafif sert kalır, 65 derecede biraz daha sert olur. Ben dağılan, ama paramparça olmayan bir sonuç istediğim için 75 dereceyi tercih ettim.
For English version click here!

No Replies to "Ev Yapımı Barbekü Soslu Pulled Pork"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.